Koniec kariéry si rozmyslel, teraz mu na góly prihráva Réway

Dolný Kubín odohral síce o zápas menej než väčšina tímov v skupine Západ, napriek tomu sa nachádza na slušnej štvrtej priečke. Od začiatku sezóny ho svojimi gólmi ťahá vpred Dominik Záň. Ten si už stihol pripísať na svoje konto deväť kanadských bodov a zatiaľ v každom zápase nastrieľal po dva góly. Dvadsaťpäťročný útočník ale nemal vždy „na ružiach ustlané“ a dokonca sa na jeden čas s hokejom aj rozlúčil. Napokon sa však k hokeju vrátil a teraz na ľade zarezáva v jednej formácii s Martinom Réwayom. 

 

Góly ho stáli kartón piva

Dominik, streliť trikrát po sebe dva góly, to sa nevidí často...
Osobne som zatiaľ veľmi spokojný s touto sezónou, no výsledky neprišli len tak. Mojím tajomstvom úspechu je tvrdá letná príprava. Celé leto som na sebe makal a zatiaľ sa to vypláca. Dosť som si toho odcvičil individuálne. So spoluhráčmi sme sa pred začiatkom letnej prípravy rozprávali, a tak kto chcel, ten prišiel, začal cvičiť a dreli sme. Pre mňa teda bola určite najdôležitejšia letná príprava. 

Už vám dali tie góly pocítiť spoluhráči v kabíne?
Nie, nie, nedali mi to chalani nijak pocítiť. Aj keď po tých prvých dvoch góloch som musel do kabíny doniesť kartón piva (úsmev). Ale inak sú všetci radi, že bodujem a strieľam góly. 

Aké sú vaše ambície po skvelom štarte nového ročníka?
Okrem tímových ambícií som si vytýčil aj svoje osobné. Minulý rok som sa dostal aspoň do nominácie na zápas hviezd, tento rok by som si v ňom už aj chcel zahrať. Takisto chcem byť stále čo najviac produktívny a držať sa v bodovaní čo najvyššie. Ak sa to nepodarí, budem aspoň dúfať, že sa budeme ako tím držať vysoko v tabuľke. 

 

Baráž by si radi vyskúšali, no postúpiť nechcú

Minulý rok bol Dolný Kubín po základnej časti tretí. Máte teraz vyššie ciele?
Ciele na túto sezónu sú jasné, hlavne chceme postúpiť do play-off. Potom už uvidíme, akého súpera tam chytíme a nakoľko sa nám bude dariť. Rozhodujúce bude predovšetkým vyhrať dôležité rozdielové súboje. Teraz je len začiatok sezóny a všetko sa odzrkadlí až na jej konci. Predsa len, napríklad aj Partizánske, ktoré sme naposledy porazili, hralo proti nám len prvý zápas sezóny. No uvidíme, ako odohráme súboje proti lepším tímom, napríklad Bratislave, takisto dobrý tím má aj Prievidza, Levice, zaujímavá je Nitra s Jožkom Stümpelom, ktorá je pre mňa asi najväčším favoritom. Preto bude náročné umiestniť sa v prvej štvorke. Okrem toho, samozrejme, chceme hrať atraktívny hokej pre divákov. 

Hoci je to ďaleká budúcnosť, hovorí sa u vás aj o finále či baráži?
Čo sa týka baráže, možno by sme si ju aj radi skúsili, ale postúpiť cez ňu určite nie. Dolný Kubín totiž nemá postupové ambície, vyhovuje nám táto liga. Ale možno aspoň skúsiť si zahrať baráž by sme chceli. Minimálne pre divákov, aby videli dobrý hokej. Postúpiť by bolo zrejme aj tak náročné a vedenie by to asi aj tak nechcelo. Ani v kabíne sa s nami o tom zatiaľ nebavili.

V prvej lige je zatiaľ najslabším mužstvom „béčko“ Nových Zámkov, na ktoré by ste možno aj mali...
To áno, bola by to veľmi zaujímavá konfrontácia, aj z hľadiska toho, že my zatiaľ postúpiť nechceme. My sme doposiaľ odohrali s každým súperom vyrovnanú partiu, preto si myslím, že možno tie Nové Zámky a aj niektoré iné tímy v prvej lige by sme dokázali poraziť. 

Momentálne ste v tabuľke štvrtí, spokojnosť?
Áno, zatiaľ sme spokojní, škoda len prvého zápasu s Breznom. Pred ním sme ale nemali odohratý ani jeden prípravný duel a až v Brezne sme nastúpili na prvý zápas sezóny. Neboli sme teda rozohratí a zároveň sme nevedeli, čo máme čakať od Brezna, keďže sme ho vlani ani nemali v skupine.

Ako junior ste hrávali aj za Martin, pôsobili ste tiež na Spiši, ako na tieto časy spomínate?
Presne tak, hral som aj za Spišskú Novú Ves, rovnako aj za Martin, no potom som s hokejom skončil. Nedarilo sa mi ani v druhej lige, tréner ma nenasadzoval do zápasov, tak som na určité obdobie skončil. Pred troma rokmi som sa vrátil a už sa mi začína aj dariť. Zatiaľ určite neplánujem znovu skončiť s hokejom. Chcel by som túto sezónu odohrať tu a potom by som rád skúsil aj nejaké zahraničie. Nie najvyššie súťaže, ale aby som si ešte trochu privyrobil hokejom nejaké peniaze. 

Beriete teda hokej ako možnosť privyrobiť si?
Momentálne to beriem tak, že môžem si zahrať a zašportovať, no keďže mám prácu, nie je to moja celá náplň. Dolný Kubín mi však umožňuje hrať v takejto situácii. Stíhať hokej popri práci je totiž dosť ťažké a namáhavé, našťastie mi v robote umožňujú pracovať len ranné smeny. Kebyže pracujem ráno aj poobede, tak by som asi toľko času nemal. Dobré to bolo aj počas letnej prípravy, keďže po odrobení si rannej smeny som sa každé poobedie mohol pripravovať na tréning a predovšetkým si robiť individuálnu prípravu.

 

Celý tím chce Réwayovi pomôcť

Okrem hokeja ste sa venovali aj florbalu. Stále vás to drží?
Florbal som hrával vtedy, keď som skončil s hokejom. Vtedy sa mi aj darilo, dokonca som bol najproduktívnejší strelec súťaže. Hrával som za Tvrdošín a Nižnú. Potom som si však uvedomil, že na Slovensku florbal nemá dostatočnú úroveň a do všetkého som iba vrážal svoje peniaze. Preto som to nakoniec ukončil a vrátil som sa späť k hokeju. Na Slovensku florbal určite nemá budúcnosť.

Aktuálne ste v Dolnom Kubíne spokojný. Máte všetko, čo potrebujete?
Áno, som tu veľmi rád. Ako som spomínal, v Kubíne mi umožňujú hrať popri práci, sú ústretoví a to, čo potrebujem, mi vždy dajú. Nie je nič, na čo by som sa mohol sťažovať. Chodia sem aj diváci, aj tí sú spokojní, takže mne to tu vyhovuje. 

Zrejme ste aj dobrý kolektív, ktorý je dlho pokope...
Už tretiu sezónu, čo som v Dolnom Kubíne, sme taký dobrý kolektív. Vlani nám navyše pomohol Boris Babik, ktorý prišiel zo Zvolena. Túto sezónu zas prišiel Martin Réway, takže uvidíme, snáď to tak bude pokračovať aj naďalej.

Ako ste prijali informáciu o príchode Martina Réwaya?
Ja som s ním už hrával aj v mládežníckych kategóriách, takisto aj väčšina z nás. Bolo to ale veľké prekvapenie. Hlavne mu všetci chceme pomôcť a potiahnuť ho trochu vyššie, nech má veľa času na ľade a aby neskončil niekde v druhej lige. Na ľade ho ale bolo veľmi cítiť, hral som s ním vo formácii a niektoré prihrávky, ktoré mi dokázal dať, som vôbec nečakal (úsmev). Často sa stalo, že som ich nevyužil tak dobre, ako by som mohol, keby som ich čakal. 

 

 

Foto v článku: myorava.sme.sk, skvflorbal.cz