Pomáha rozbehnúť hokej v Kežmarku a sníva o vlastnej stavebnej firme

V malom 16-tisícovom mestečku pod Tatrami sa pred dvanástimi rokmi zrodil krásny hokejový príbeh so smutným koncom. Kežmarok dokázal v priebehu dvoch sezón vyhrať 2. aj 1. ligu a postúpil medzi slovenskú hokejovú elitu. Dva roky súperil so slovenskou špičkou v extralige, potom však prišiel pád znamenajúci zostup späť do 1. ligy a o rok bol zatvorený aj miestny zimný štadión, ktorého sľubovanej rekonštrukcie sa Kežmarčania v dohľadom čase nedočkali. Hokej sa v Kežmarku postavil späť na nohy až po ôsmich rokoch. Na zrenovovanom štadióne hráva nový klub, ktorý sa zatiaľ len rozhliada na druholigovej hokejovej mape. Okrem Arneho Krotáka prijal ponuku pomôcť kežmarskému hokeju aj niekdajší elitný prvoligový obranca Vladimír Polaček. Tridsaťjedenročný bek bol kedysi členom bardejovského mužstva v časoch jeho najväčšej slávy. V 1. lige s ním siahol na tri zlaté medaily a takmer postúpil cez baráž do extraligy

 

Do tímu brali aj hokejbalistov

Zatiaľ sa zdá, že Kežmarok platí v 2. lige nováčikovskú daň. Súhlasíte?
Áno. Zatiaľ platíme daň za to, že sme nováčik. Hrajú tu mladí chlapci a veľa z nich už dlhé roky nehralo hokej. Niektorí sa dokonca venovali doteraz len hokejbalu.

Aké boli vaše ciele pred sezónou? 
Náš cieľ bol odohrať celú sezónu, nemali sme žiadne konkrétnejšie ambície.

Čo je teda hlavnou príčinou vášho aktuálne posledného miesta? 
Neskúsenosť. Máme veľa mladých hráčov, no pomaly sa zlepšujeme.

Hráva s vami aj Arne Kroták, cítiť to na ľade aj v šatni? 
Arne je legenda slovenského hokeja a je pre nás veľkým prínosom na ľade aj v kabíne. Z jeho hokejových kvalít sa máme čo učiť.

Foto: Podtatranské noviny

Štadión na vysokej úrovni

Zažili ste Kežmarok ešte v 1. lige. Ako si na to spomínate a čo sa zmenilo v klube či na štadióne? 
V tom čase hral Kežmarok 1. ligu a boli tam úplne iní hráči, ktorí teraz hrajú 1. ligu či extraligu. Mužstvo malo určite vyššiu kvalitu. Odvtedy sa udiali veľké zmeny. Prišli noví ľudia, ktorí robia s hokejom len krátko a pomaly sa dostávajú do toho kolobehu a zisťujú, čo všetko k tomu patrí. Štadión je kompletne opravený a je na vysokej úrovni.

V Kežmarku nebol hokej osem rokov. Nečakali ste trochu väčší záujem ľudí o vaše zápasy? 
Kežmarok je malé mesto, hokej sa tu dlho vôbec nehral. Myslím si, že keby sme boli aspoň v 1. lige, tak by to ľudí prilákalo viac.

Patríte k najskúsenejším hráčom v tíme. Snažíte sa byť lídrom a mentorom pre mladších? 
Po Arnem Krotákovi mám asi najviac odohratých zápasov ja. Snažím sa preto mladších chlapcov motivovať a aj herne im poradiť, čo majú robiť a kde sa môžu zlepšovať.

 

Odovzdáva skúsenosti z top hokeja v 1. lige

Väčšinu kariéry ste strávili v Bardejove, bolo to pre vás najkrajšie hokejové obdobie? 
Zažil som tam najkrajšie hokejové roky. Hrali sme top prvoligový hokej a dosiahli sme množstvo úspechov.

Vrcholom bol vtedy prvoligový zlatý hetrik...
Na to si vždy veľmi rád spomeniem. Bolo to krásne obdobie. Mali sme skvelý tím a všetko fungovalo tak, ako by v hokeji fungovať malo. Prvý titul bol však najkrajší pre mňa a myslím si, že aj pre bardejovských divákov.

Takmer ste s Bardejovom postúpil do extraligy. Ešte si občas spomeniete na osudné nájazdy siedmeho zápasu s Martinom?
Vtedy nám to ušlo o malý chlp. Každého to mrzelo a určite aj doteraz mrzí.

S profesionálnym hokejom ste skončili pred dvoma rokmi, prečo? 
Dostal som ponuku na lepšie platenú prácu. Každý hráč raz skončí a pôjde pracovať. Vždy sme mali zmluvy len na osem mesiacov a cez leto sme museli pracovať. Momentálne robím v stavebnom odvetví a do budúcna by som chcel mať vlastnú stavebnú firmu.

Celú kariéru ste strávil na východe Slovenska. Nelákalo vás nikdy vyskúšať zahraničie?
Mal som ponuky aj zo zahraničia, ale nikdy ma to nelákalo ísť napríklad do Francúzska. Chlapci, ktorí tam hrali, museli popri hokeji ešte aj pracovať, aby si dokázali lepšie zarobiť.