S hokejkou prešiel Francúzsko od Normandie až po Disneyland, doma je po 9 rokoch

V Martine a Žiline okúsil Matúš Hanes extraligu ešte ako mladý chalan, no hokejový vietor a túžba spoznať svet ho zaviala do Francúzska. Najprv to mala byť jedna sezóna hneď neďaleko francúzskej riviéry. Napokon sa z toho vykľulo deväť nezabudnuteľných rokov, počas ktorých stihol 35-ročný Martinčan vidieť krajinu od Normandie až po Disneyland. Už si aj myslel, že na západe Európy ostane, no po deviatich rokoch sa napokon rozhodol predsa len vrátiť domov. Vlani tak kývol Martinu na ponuku zahrať si popri práci aj 2. ligu, pomohol mu k postupu a keďže si stále nevie predstaviť seknúť s hokejom, upísal sa v tejto sezóne druholigovej Prievidzi. V jej drese sa hneď zaradil k lídrom a so 16 bodmi (7+9) patrí do prvej desiatky produktivity súťaže.

 

Vedeli, že s Nitrou musia vyhrať

V sobotu ste zvládli dôležitý súboj o 3. miesto s Nitrou, ako ho hodnotíte?
Vedeli sme, že to bude ťažké, pretože nás na zápas vycestovalo len jedenásť korčuliarov plus brankári a Nitra má kvalitných hráčov ako je Jozef Stümpel či Jozef Mihálik. Podarilo sa nám streliť góly, aj keď v závere sme si to trochu skomplikovali. Nakoniec sme boli radi, že sme domov priniesli tri body.

Uvedomovali ste si, že vzhľadom na nízky počet kôl, to môže byť jeden z kľúčových zápasov?
Áno, uvedomovali sme si, že potrebujeme každý bod a že Nitra je hneď za nami a ak chceme mať isté miesto v play-off, musíme vyhrať. Aj keď v kabíne sa o tom veľmi nehovorí, sme si toho vedomí a snažíme sa ísť od zápasu k zápasu.

Ste spokojní s doterajšími výsledkami a postavením v tabuľke?
S výsledkami sme doposiaľ spokojní a veríme, že to takto bude pokračovať aj naďalej a budeme môcť tešiť našich fanúšikov.

Aj vám sa herne darí, bodovali ste v každom zápase, z čoho pramení taká forma?
Do každého zápasu sa snažím ísť s tým, že pomôžem mužstvu a keď padne nejaký gólik alebo dám spoluhráčovi nahrávku, tak ma to poteší. Verím, že forma mi vydrží až do konca sezóny a prispeje to k ďalším výhram.


Foto: HC Prievidza

Rodina, známi a syn rozhodli o návrate domov

Aké má vlastne ciele Prievidza v tejto sezóne?
Určite sa umiestniť čo najlepšie a dostať sa čo najďalej v play-off.

Na Slovensko ste prišli len vlani po deviatich rokoch strávených vo Francúzsku. Prečo ste sa rozhodli pre návrat domov?
Keď sa nám narodil syn, už sme aj s manželkou začali postupne cítiť, že sa chceme vrátiť do rodného Martina. Chýbala nám hlavne rodina a známi, tak sme sa rozhodli, že už ostaneme doma. Aj keď to bola obrovská skúsenosť a zažili sme vo Francúzsku veľa pekného a spoznali veľa milých ľudí, s ktorými sme v kontakte doteraz.

Nelákalo vás ostať doma a zahrať si ešte 1. ligu?
Nad 1. ligou som ani neuvažoval, pretože hneď po návrate z Francúzska som si našiel robotu. Keď však vlani prišla ponuka z Martina pomôcť mu popri práci postúpiť do 1. ligy, tak som neváhal. Keď Martin postúpil, budoval sa kvalitný káder a funguje to tam na profesionálnej úrovni. Potom som si uvedomil, že hokej by mi chýbal, tak som prijal ponuku zahrať si ešte popri práci 2. ligu.

Prečo ste sa vlastne rozhodli stráviť tak dlhý čas vo Francúzsku?
Priznám sa, že keď som išiel prvý rok do Francúzska, myslel som si, že to bude na rok a vrátim sa domov. Zrazu sme ale išli zo sezóny do sezóny a deväť rokov ubehlo ani neviem ako. S rodinou sme tam boli spokojní, ale nič nám nechýba ani doma na Slovensku.

 

Keď deti vyrastú, Hanesovci pôjdu na roadtrip Francúzskom

U Slovákov je Francúzsko stále obľúbenejšie. Ide kvalita ligy hore, alebo prečo tomu tak je?
Myslím si, že každým rokom ide kvalita francúzskych líg hore, pretože ich je tam niekoľko. Kluby sú finančne zabezpečené už pred sezónou a možno aj to láka hráčov si vyskúšať hrať ligu, kde majú finančnú istotu a môžu popri hokeji spoznať novú krajinu.

Väčšinu času ste hrali 2. ligu, pozreli ste sa aj do 3. ligy, tá najvyššia vás nelákala?
Vo Francúzsku sú štyri ligy. Z toho najvyššia Magnus liga a väčšina klubov v 2. lige pôsobia na profesionálnej úrovni. Do Magnus ligy berú väčšinou hráčov, ktorí majú predtým odohraté množstvo zápasov v kvalitných ligách. Keď mi dal agent ponuku do Francúzska, bolo to do mesta Montpellier na juhu Francúzska, ktorý sa v tom čase snažil dostať do najvyššej ligy. Bol tam pekný nový štadión, kde chodilo na hokej okolo 1200 ľudí, prostredie bolo veľmi príjemné a ľudia okolo hokeja sa to snažili robiť na úrovni. Po prvej sezóne som dostal ponuku od bývalého spoluhráča ísť na skúšku do najvyššej ligy, ale zvolili sme istotu a ostali sme ešte sezónu v Montpellieri. Keď nám agent ponúkol Paríž, rozhodli sme sa ešte vyskúšať sever Francúzska a prežili sme tam pekných sedem sezón. Posledné tri roky v Paríži som ale pôsobil v nižšej lige, kde mi klub ponúkol hrať hokej a popri tom aj pracovať, tak už to nebolo len o hokeji.

Bol návrat domov po deviatich rokoch ťažký?
Aj keď bolo obdobie pred narodením nášho syna, že sme si mysleli, že ostaneme žiť vo Francúzsku a domov to máme lietadlom na skok, názor sme zmenili, pretože sme si postupne uvedomovali, že chceme, aby náš syn vyrastal na Slovensku s rodinou. Ale nikdy sme nestretli ľudí, ktorí by nám dali pocítiť, že sme z inej krajiny a nepatríme medzi nich.

Francúzsko zrejme poznáte veľmi dobre, ktoré miesta vás tam najviac nadchli?
Áno, pobehali sme veľa miest, či už pláže na juhu Francúzska, Avignon alebo Normandiu a Mont Saint Michel na severe, množstvo pamiatok v Paríži, Disneyland alebo jednu z najväčších ZOO  v Európe. S manželkou máme taký malý sen, že keď budú naše deti staršie, urobíme si výlet na aute celým Francúzskom a že si pripomenieme všetky krásy tejto krajiny.