Trénuje s prvoligistom, ale hrať chce pre radosť a svojho najmenšieho fanúšika

Bývalý juniorský majster Slovenska so 138 štartmi v našej najvyššej hokejovej súťaži načal už tretiu sezónu v druhej lige. Po dvoch rokoch v Gelnici však Matúš Leskovjanský zmenil dres a odišiel do Bardejova. Tridsaťjedenročný útočník sa v sobotu predstavil na ľade svojho bývalého klubu v najlepšom možnom svetle. Dokázal streliť prvý gól v bardejovskom drese a k nemu pridal aj dve asistencie. S deviatimi bodmi na konte je momentálne druhý najproduktívnejší hráč skupiny Východ a aj vďaka nemu je Bardejov vo vedúcej štvorici, kde má spolu s ďalšími troma tímami zhodne po deväť bodov.
 

Otupil gelnické ostrie

Matúš, sobotňajší zápas na gelnickom ľade, kde ste predošlé dva roky pôsobili, vám vyšiel na jednotku. Dali ste svoj prvý gól v sezóne, na ďalšie dva ste prihrávali a získali tri body do tabuľky. Ako vám chutil?
Chutil veľmi fajn, keďže sme si od Gelnice zobrali tri body po dobrých dvoch tretinách. Prvú tretinu sme prespali. Gelnica mala doteraz slušné výsledky, čo na začiatku zápasu aj potvrdila, no po našom prvom góle sme sa rozbehli, pridali ďalšie a otupili sme tak gelnické ostrie. Nejako špeciálne som tento zápas neprežíval ako niektorí diváci to, že som prišiel do Gelnice ako súper. Bol som skôr zvedavý, ako sú na tom hráči, lebo od úvodu sezóny ešte neprehrali.

V Bardejove sa vám od začiatku sezóny celkom darí. Ste na Hornom Šariši zatiaľ spokojný?
Keď mám pravdu povedať, sám som z toho prekvapený, lebo úvody sezón väčšinou zaspávam a hokej ma akosi chytí až okolo Vianoc. Teraz však trávim na ľade veľa času, dostávam dostatok priestoru aj v zápasoch, navyše hrám s dobrými hráčmi, a tak aj body na moje konto naskakujú nejako rýchlejšie (úsmev).

Prečo ste sa vlastne rozhodli pred sezónou prestúpiť z Gelnice do Bardejova?
Dlho to vyzeralo, že zakotvím u poľských susedov v Sanoku. S manažérom som bol v dlhodobom v kontakte, no Sanok je dosť ďaleko a chcel som, aby moje zápasy videl aj môj najmenší fanúšik. Tak sme sa doma rozhodli, že ostanem predsa len trochu bližšie. V Gelnici boli podmienky dané a ako je to všade inde vo svete, Bardejov sa ozval s lepšími, tak som to šiel skúsiť. Lákalo ma trochu aj zmeniť prostredie, v Gelnici som bol už dva roky. Nakoniec, Bardejov má smelé ambície, tak uvidíme, či ich dokážeme naplniť.
 

Nálada graduje s dobrými výsledkami

Ak môžete prezradiť, aké sú smelé bardejovské ambície?
Tak ako každé mužstvo, aj my chceme postúpiť do play-off. Tohto roku je v skupine Východ len osem mužstiev a postúpiť do play-off môžu len štyria, každý bod je veľmi dôležitý a počíta sa. No a potom skúsiť ísť v play-off čo najďalej.

Zatiaľ to teda vyzerá celkom sľubne. Po úvodnom nezdare proti favorizovanej Rimavskej Sobote ste vyhrali tri duely v rade...
Je pravda, že Rimavská Sobota nás v tréningovom tempe prebehla. Sú tam korčuliarske typy, chlapci hrajú spolu dlhšie a vyzerali na ľade fakt dobre. No my sme sa trošku z toho oklepali a v Sabinove sme otočili nepriaznivý stav, čo nám dodalo sebavedomie, a to sme ukázali aj domácim víťazstvom so silným Sanokom. Nálada graduje s dobrými výsledkami, čoho dôkazom je aj otočený zápas v Gelnici.

A to mal byť Bardejov ešte silnejší. Dohodnutá spolupráca s niektorými hokejistami Spišskej Novej Vsi však nevyšla...
Tak samozrejme, že hráči z prvej ligy by boli posilami, no niekedy je na škodu veci, keď sa na nich spoliehate a dopadne to tak, ako to dopadlo teraz, že neprídu. Urobí to niekedy viac zla ako dobra. Preto je fajn, keď je mužstvo pokope doplnené hráčmi, ktorí môžu chodiť na každý zápas. Prvá liga má niekedy vložený zápas aj v nedeľu, a potom títo chlapci v druhej lige hrať aj tak nemôžu. No nevadí, v druhej lige je tiež dosť šikovných hráčov, ktorí ich nahradia.


 

Trénuje so Spišiakmi, ale prvú ligu hrať nechce

Práve v rodnej Spišskej Novej Vsi ste naposledy pred vyše troma rokmi hrali profesionálny hokej, ak to tak môžeme nazvať. Nechýba vám odvtedy každodenný tréning? 
Niekedy mám pocit, že aj teraz sa venujem len hokeju, keďže podľa služieb v práci si organizujem aj čas na ľade. Niekedy som na ľade každý deň aj dva týždne z mesiaca, lebo mi bolo dovolené trénovať s prvoligovým mužstvom Spišiakov.

Takže aj tieto tréningy môžeme hľadať za vaším vydareným vstupom do sezóny?
Trošku asi áno. Keď mám čas, snažím sa byť na ľade o čosi viac. To je pravda. Ale ak by sme hrali zle ako tím, tak by sa to určite premietlo aj u mňa.

Ked teraz trénujete so Spišiakmi, nelámu vás, aby ste im pomohli?
Áno, tak sem tam nejaké podpichovačky prebehnú, najmä od hráčov, či si nechcem ísť zahrať prvú ligu. Ale keďže mám prácu, kde robím na smeny, tak to by sa nedalo skĺbiť. Čas, ktorý má druhá liga, mi úplne vyhovuje.
 

Ak motyka vystrelí, aj z druhej ligy sa dá postúpiť

Prečo ste sa vtedy rozhodli skončiť s profesionálnym hokejom?
Musel som sa osamostatniť z finančného hľadiska. Rozhodli sme sa vtedy viacerí odísť za prácou do zahraničia, a tak hokej musel ísť na druhú koľaj. Teraz som už doma aj kvôli synčekovi a snažím sa mu urobiť radosť na ľade aspoň tak, ako robí on mne. 

Viacerí hráči, ktorí sa nedokážu presadiť naplno v slovenskej extralige, skúšajú zahraničie, kde nájdu lepšie finančné podmienky. Nelákalo to aj vás?
Jasné, že lákalo. Mal som raz aj ponuku do tretej francúzskej ligy, no asi som dlho premýšľal a nakoniec z toho nič nebolo. Kto vie, možno by som sa tam uchytil, možno nie, teraz už s tým nič nenarobím. Momentálne som spokojný, ako sa to všetko vyvinulo. Chodím si ešte zahrať pre zábavu a potešenie, mám fajn prácu, čiže to tak asi malo byť.

Vo svojej kariére ste zažili zopár hokejových úspechov. Ste juniorský majster SR, potom ste postúpili so Spišiakmi cez baráž do extraligy. Také niečo by si človek asi veľmi rád zopakoval...
No, možno keď motyka vystrelí, tak aj z druhej ligy sa dá tiež postúpiť (úsmev). Ale ak sa tak nestane, nič sa nedeje, život pôjde ďalej aj bez hokejových úspechov a neúspechov. Postup do extraligy bol o to emotívnejší, že sa nám to vtedy podarilo až na tretí pokus. O to viac to bolo cennejšie, že sa to podarilo domácim hráčom, ktorí boli doplnení skúsenými staršími hráčmi. Lenže v extralige sme dlho nepobudli, o rok na to sme vypadli... A kedy si Spišská opäť zahrá extraliga, to je veľmi ďaleká budúcnosť.