V doraste reprezentoval s Pánikom či Janusom, líder Trebišova teraz pracuje v automobilke

Po boku hráčov ako Pánik, Ďaloga či Janus si zahral na MS do 18 rokov, kde naši porazili Švédov, Fínov poslali do bojov o záchranu a obsadili výborné piate miesto. Tomáš Stríž sa neskôr pretĺkal 1. ligou, kde sa zaradil k lídrom Bardejova počas dvoch zlatých sezón. S Hornošarišanmi pokukoval po extralige a sám teraz priznáva, že ak by boli postúpili, mohla sa jeho kariéra uberať iným smerom. Niekdajší ofenzívny talent sa pred piatimi rokmi ale rozhodol uprednostniť prácu pred hokejom a momentálne je oporou a najproduktívnejším hráčom druholigového Trebišova. Klub so slušnou fanúšikovskou základňou začal novú sezónu dvoma výhrami a zdá sa, že bude patriť k favoritom skupiny Východ. Viac už prezradil samotný 29-ročný rodák z Košíc v rozhovore.

 

Najsilnejší Trebišov za posledné roky

Štart do novej sezóny sa vám vydaril, inkasovali ste len dva góly a získali ste všetkých šesť bodov...
Plný bodový zisk z prvých dvoch zápasov teší obzvlášť, keď základná časť má len 14 kôl a každý jeden zápas a bod je dôležitý. Preto tento 6-bodový štart hodnotím veľmi pozitívne, nakoľko nám určite dvihne sebavedomIe a dodá pokoj na hokejky do nasledujúcich stretnutí. 

Proti Kežmarku sa hral dve tretiny napínavý duel, potom ale prišlo šesť vašich gólov. Ako to, že sa z drámy stala exhibícia?
Paradoxne, v tomto zápase sme podali horší výkon ako v tom prvom, čo sa neodzrkadľuje na výsledku. Dve tretiny to bol vyrovnaný zápas, kde jeden gól súpera mohol znamenať úplne iný priebeh a výsledok. Zlom nastal, keď sme ubránili oslabenie o dvoch hráčov na prelome druhej a tretej tretiny. Potom sme sa v presilovke presadili my a vtedy Kežmarku pravdepodobne došli sily, my sme sa dostávali do jednej šance za druhou a darilo sa nám ich premieňať na góly. 

Kežmarok je nováčik súťaže, má v tíme aj Arneho Krotáka, je to prínos pre ligu?
Arne Kroták je nepochybne legendou slovenského hokeja. Spomínam si, keď som ešte ako dieťa chodil na zimák obdivovať jeho umenie. Aj napriek veku, veľa z toho umenia predviedol aj u nás v Trebišove, kde bol najnebezpečnejším hráčom súpera. Ja len kvitujem, keď sa v našej lige objavujú takéto osobnosti. 

Vlani ste nepostúpili do play-off, chcete to teraz napraviť?
Vlaňajšia sezóna nedopadla podľa nášho očakávania, teraz už ale určite nechceme v play-off chýbať. 

Trebišov sa posilnil, prišiel napríklad Ľubo Fajčák. Cítite, že ste silnejší než vlani? 
Kostra mužstva je pokope už tretiu sezónu a ja si myslím, že teraz je náš tím najsilnejší aj vďaka vhodnému doplneniu kádra. 

 

Prilákať chcú aj viac než poltisíc divákov

Ako sa zmenila skupina Východ po odchode Martina a Humenného? Kto bude podľa vás favorit a nakoľko môžete zamiešať karty vy? 
Skupina sa zmenila hlavne počtom zápasov, 14 kôl mi príde veľmi málo. Samozrejme, odišli dve mužstvá z čela tabuľky, no o to môže byť súťaž vyrovnanejšia a napínavejšia. Najvyššie ciele bude mať určite Rimavská Sobota, zvyšok skupiny je vyrovnaný a každý môže vyhrať s každým. My by sme sa, samozrejme, radi pohybovali na čelných pozíciách a nadviazali tak na úspešný vstup do sezóny.

Hovorilo vám vedenie aj o konkrétnych ambíciách? Plánuje v budúcnosti aj návrat do 1. ligy?
Nejaké interné ciele máme, ale tie by som nerád prezentoval. Musíme sa sústrediť vždy na najbližší zápas, keďže v sezóne priestor na výpadky nebude. Informácie o postupových ambíciách klubu nemám, to je skôr otázka na vedenie klubu. 

Na Zemplíne hrá vyššiu ligu Humenné aj Michalovce, napriek tomu prišli na vaše prvé zápasy skvelé poltisícové návštevy... 
V Trebišove bola stále dobrá atmosféra a ľudí chodilo veľa. Ja verím, že hrou a výsledkami ich na tribúny prilákame ešte viac. 

Aj vám sa zatiaľ darí, po dvoch zápasoch máte na konte päť bodov, spokojnosť? 
Ale my máme po dvoch zápasoch predsa šesť bodov. (smiech)

 

Zápasy proti hráčom NHL či bardejovské zlaté časy

Po šiestich sezónach v 1. lige ste sa pred piatimi rokmi rozhodli hrať len na amatérskej úrovni 2. ligu, prečo? 
Dokončil som si vysokú školu a situácia sa vyvinula tak, že som sa rozhodoval medzi hokejom a prácou. Podarilo sa mi nájsť robotu vo firme, ktorá vyrába komponenty pre automobilový priemysel a 2. liga mi umožnila sa popri tom sa venovať aj hokeju. 

Hrali ste za Humenné, Gelnicu aj Trebišov. Viete teda povedať, aké sú podmienky v druholigových kluboch? 
Podmienky v 2. lige sú jednoznačne skromnejšie, hokej sa tu vo väčšine klubov nehrá kvôli peniazom. Človek si tak dokáže vážiť aj veci, ktoré boli inde samozrejmosťou. Či už je to hokejka, korčule a podobne. Nerád by som porovnával jednotlivé kluby, kde som pôsobil, keďže každý z nich sa nachádzal v inej pozícii a mal iné ciele, čomu zodpovedali aj podmienky. 

V roku 2007 ste si zahrali aj na úspešných MS do 18 rokov, sú to pekné spomienky? 
Tento turnaj môžem zaradiť k najväčším zážitkom a úspechom mojej kariéry. Podarilo sa nám skončiť na piatom mieste, čo je pre slovenský tím na takom turnaji dobrý výsledok. Len keď si pozriem, koľko z mojich vtedajších súperov hrá momentálne v NHL... My sme dokázali poraziť Švédov aj Fínov, čo sa Slovákom podarí málokedy. Stále si veľmi rád na to zaspomínam. 

Azda najlepšie roky ste prežili v Bardejove, kde ste patrili k lídrom zlatého tímu. Nechýba vám teraz profesionálny hokej a boje o extraligu?
Máte pravdu, že roky v Bardejove boli v seniorskej kategórii najúspešnejšie. Škoda, že sa nám vtedy nepodarilo vybojovať postup do extraligy, možno by aj moja kariéra nabrala iný smer. Ja som sa pred piatimi rokmi rozhodol ísť inou cestou a som rád, že sa môžem venovať hokeju naďalej na tejto úrovni. Som takto spokojný a nejako nepremýšľam nad tým, či mi chýba hrať hokej vo vyššej lige. 

Viete si vôbec ešte predstaviť opäť hrať 1. ligu?
Už nad 1. ligou nepremýšľam, nakoľko sa nedá skĺbiť s prácou, ktorá dostala prednosť pred profesionálnou kariérou. Verím, že ešte pár rokov v 2. lige odohrám, ideálne za Trebišov, ktorý sa stal mojím druhým domovom a rád by som kariéru dohral tu. 

 

 

Foto: HK 2016 Trebišov